ای اهل خانه دور سر یکدیگر بگردید.
87 بازدید
تاریخ ارائه : 9/11/2014 9:18:00 AM
موضوع: تفسیر

بسم الله الرحمن الرحیم

 ای اهل خانه دور سر یکدیگر بگردید.

     در آیه‌ی 58 سوره‌ی مبارکه نور خداوند سفارش می‌کند که سه وقت روز، خدمتکاران و بچه‌های ممیز باید اجازه بگیرند سپس وارد شوند‎. آنجا پس از این توصیه‌ها شاید به ذهن خواننده بیاید که اهل خانه همیشه باید مرزی داشته باشند و از همدیگر دوری کنند.‎ خداوند شاید برای اینکه اعلام کند که این حالت استثنایی است، می‌فرماید: «طوافون بعضکم علی بعض‎»

خیلی جالب است. فارسی می‌گویند: دور سرت بگردم؟‎

    خداوند در قرآن می‌فرماید که «ای اهل خانه دور سر هم بگردید.» خیلی عالی و لذت بخش است.

    عبارت «دور سر یکدیگر بگردید»، کنایه از این است که زیاد هوای همدیگر را داشته باشید؛ احوال هم را بپرسید؛ به درد هم رسیدگی کنید؛ دلجویی کنید؛ و ... چون وقتی آدم این همه هوای هم را داشته باشد، به طور مداوم بالای سر و کنار یکدیگر می‌آید؛ گویا که دارد دور سرش می‌گردد؛ طواف می‌کند.‎

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذِينَ مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ وَ الَّذِينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاَثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاَةِ الْفَجْرِ وَ حِينَ تَضَعُونَ ثِيَابَكُمْ مِنَ الظَّهِيرَةِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاَةِ الْعِشَاءِ ثَلاَثُ عَوْرَاتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لاَ عَلَيْهِمْ جُنَاحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلَى بَعْضٍ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآيَاتِ وَ اللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ»(نور،58)؛«ای کسانی که ایمان آوردید، بایستی خدمتکاران شما و کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند، سه مرتبه اذن بخواهند؛ پیش از نماز صبح و هنگام ظهر که لباس از تن در می آورید و پس از نماز عشا، این سه وقت هنگام خلوت شماست. غیر از این اوقات بر شما و بر آنان اشکالی ندارد[که بی اذن نزد نزد یکدیگر وارد شوید. و] بسیار دور سر هم بگردید. خداوند آیات خود را این چنین برای شما بیان می دارد. خداوندی که دانا و حکیم است.»

    پس بایستی اهل خانه دور سر هم بگردند؛ همه‌ی اهل خانه‎؛ پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر، پدر خانم، مادر خانم، و ...‎

این است قرآن کریم.